Harbour Icicle Open Series 2019

Highcliffe Sailing Club

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 45, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Finn 581 Christchurch SC Alex Atkins   1051 1.0 2.0 4.5 (18.0) 25.5 7.5
2nd Finn 80 Christchurch SC Ray New   1051 2.0 6.0 1.0 (9.0) 18.0 9.0
3rd Laser 200227 Highcliffe SC James Rusden   1098 5.0 3.0 (6.0) 6.0 20.0 14.0
4th Solo 5377 Highcliffe SC Steve Waite   1143 4.0 10.0 (37.0 DSQ) 13.0 64.0 27.0
5th Finn 577 Christchurch SC Roddy Steel   1051 7.0 8.0 14.0 (15.0) 44.0 29.0
6th RS 300 393 Christchurch SC Chris Arnell   972 (14.0) 11.0 13.0 7.0 45.0 31.0
7th Finn 42 Christchurch SC Richard Phillips   1051 18.0 7.0 (37.0 DSQ) 11.0 73.0 36.0
8th Finn 20 Christchurch SC Andy Denison   1051 3.0 4.0 37.0 DSQ (46.0 DNC) 90.0 44.0
9th Laser 4.7 204013 Christchurch SC Flynn Atkins   1207 13.0 12.0 (37.0 DSQ) 19.0 81.0 44.0
10th Laser 4.7 184297 Mudeford SC Ben Reid   1207 15.0 17.0 17.0 (22.0) 71.0 49.0
11th RS Aero 9 2427 Burgfield SC Nigel Rolfe   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 3.0 1.0 96.0 50.0
12th RS Aero 9 2549 Lymington Town SC Peter Barton   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 2.0 2.0 96.0 50.0
13th RS Aero 7 1897 Highcliffe SC Ken Fowler   1068 (20.0) 19.0 20.0 16.0 75.0 55.0
14th RS Aero 9 2647 Mudeford SC Tim Reid   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 4.5 5.0 101.5 55.5
15th Laser Radial 86027 Christchurch SC Jenny Barnes   1142 16.5 18.0 21.0 (32.0) 87.5 55.5
16th Finn 635 Christchurch SC Simon Percival   1051 6.0 5.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 103.0 57.0
17th RS Aero 9 2502 Burgfield SC Peter Chaplin   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 8.0 4.0 104.0 58.0
18th Mirror S/H 54271 Christchurch SC Keith Barkway   1380 16.5 15.0 (37.0 DSQ) 28.0 96.5 59.5
19th Laser Radial 207571 Christchurch SC Chester Hendy   1142 22.0 20.0 19.0 (26.0) 87.0 61.0
20th RS Aero 7 2318 Lymington Town SC Karl Thorne   1068 (46.0 DNC) 46.0 DNC 7.0 12.0 111.0 65.0
21st RS Aero 9 1336 Lymington Town SC Joe Gallivan   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 9.0 10.0 111.0 65.0
22nd RS Aero 9 1490 Highcliffe SC Graham Platt   1019 (23.0) 23.0 22.0 20.0 88.0 65.0
23rd RS Aero 7 2571 Highcliffe SC Sarah Desjonqueres   1068 (25.0) 25.0 18.0 23.0 91.0 66.0
24th Finn 28 Christchurch SC Jack Arnell   1051 29.0 DSQ 1.0 37.0 DSQ (46.0 DNC) 113.0 67.0
25th RS Aero 9 1120 Spinnaker SC Jae Jones   1019 12.0 9.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 113.0 67.0
26th Laser Radial 184297 Mudeford SC Tim Reid   1142 9.0 13.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 114.0 68.0
27th RS Aero 9 2114 Lee-on-Solent SC Fernando Gamboa   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 15.0 8.0 115.0 69.0
28th Laser 8 Mudeford SC Alan Dalziel   1098 8.0 16.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 116.0 70.0
29th Finn 722 Keyhaven SC Simon Moss   1051 (46.0 DNC) 46.0 DNC 10.0 14.0 116.0 70.0
30th RS Aero 7 1637 Highcliffe SC Lorrian Wells   1068 10.0 14.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 116.0 70.0
31st Laser 4.7 168091 Christchurch SC Sam Acton   1207 24.0 (29.0 DNF) 24.0 25.0 102.0 73.0
32nd Laser 156427 Mudeford SC Tom Reid   1098 (46.0 DNC) 46.0 DNC 11.0 17.0 120.0 74.0
33rd RS Aero 7 2100 Lymington Town SC Julie Willis   1068 11.0 21.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 124.0 78.0
34th Topper 46982 Christchurch SC Elaine Browett   1358 27.0 26.0 26.0 (31.0) 110.0 79.0
35th RS Aero 9 2369 Lymington Town SC Tom Ehler   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 16.0 21.0 129.0 83.0
36th Finn 34 Christchurch SC Peter Blick   1051 (46.0 DNC) 46.0 DNC 12.0 27.0 131.0 85.0
37th RS Aero 9 2368 Lymington Town SC Nev Herbert   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 37.0 DSQ 3.0 132.0 86.0
38th Laser 4.7 72235 Christchurch SC Sue Haynes   1207 19.0 24.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 135.0 89.0
39th Laser 4.7 207297 Christchurch SC Clair Von Wingerden   1207 21.0 22.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 135.0 89.0
40th Solo 4231 Christchurch SC Gareth James   1143 (46.0 DNC) 46.0 DNC 25.0 24.0 141.0 95.0
41st RS Aero 9 2223 Stokes Bay SC Mark Fox   1019 (46.0 DNC) 46.0 DNC 23.0 29.0 144.0 98.0
42nd Comet Duo 142 D. Holter   1178 26.0 27.0 (46.0 DNC) 46.0 DNC 145.0 99.0
43rd OK 741 Christchurch SC Ela Miller   1104 (46.0 DNC) 46.0 DNC 27.0 30.0 149.0 103.0
44th Solo 3539 Christchurch SC Nick Woolley   1143 (46.0 DNC) 46.0 DNC 28.0 46.0 DNC 166.0 120.0
45th Laser 208853 Christchurch SC Jack Acton   1098 (46.0 DNC) 46.0 DNC 37.0 DSQ 46.0 DNC 175.0 129.0

R1 - January 6th at 1030hrs

Start: Start 1, Finishes: Place, Wind dir: NW, Ave wind: F2
Rank Class Sail No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Finn 581 Christchurch SC Alex Atkins   1051 22:51   0:21:44 1.0
2 Finn 80 Christchurch SC Ray New   1051 22:53   0:21:46 2.0
3 Finn 20 Christchurch SC Andy Denison   1051 23:31   0:22:23 3.0
4 Solo 5377 Highcliffe SC Steve Waite   1143 25:45   0:22:32 4.0
5 Laser 200227 Highcliffe SC James Rusden   1098 25:04   0:22:50 5.0
6 Finn 635 Christchurch SC Simon Percival   1051 24:14   0:23:03 6.0
7 Finn 577 Christchurch SC Roddy Steel   1051 24:25   0:23:14 7.0
8 Laser 8 Mudeford SC Alan Dalziel   1098 25:32   0:23:15 8.0
9 Laser Radial 184297 Mudeford SC Tim Reid   1142 26:35   0:23:17 9.0
10 RS Aero 7 1637 Highcliffe SC Lorrian Wells   1068 24:56   0:23:21 10.0
11 RS Aero 7 2100 Lymington Town SC Julie Willis   1068 25:12   0:23:36 11.0
12 RS Aero 9 1120 Spinnaker SC Jae Jones   1019 24:13   0:23:46 12.0
13 Laser 4.7 204013 Christchurch SC Flynn Atkins   1207 29:09   0:24:09 13.0
14 RS 300 393 Christchurch SC Chris Arnell   972 23:40   0:24:21 14.0
15 Laser 4.7 184297 Mudeford SC Ben Reid   1207 29:28   0:24:25 15.0
16 Laser Radial 86027 Christchurch SC Jenny Barnes   1142 29:02   0:25:25 16.5
16 Mirror S/H 54271 Christchurch SC Keith Barkway   1380 35:04   0:25:25 16.5
18 Finn 42 Christchurch SC Richard Phillips   1051 27:12   0:25:53 18.0
19 Laser 4.7 72235 Christchurch SC Sue Haynes   1207 31:18   0:25:56 19.0
20 RS Aero 7 1897 Highcliffe SC Ken Fowler   1068 28:14   0:26:26 20.0
21 Laser 4.7 207297 Christchurch SC Clair Von Wingerden   1207 32:38   0:27:02 21.0
22 Laser Radial 207571 Christchurch SC Chester Hendy   1142 30:58   0:27:07 22.0
23 RS Aero 9 1490 Highcliffe SC Graham Platt   1019 28:23   0:27:51 23.0
24 Laser 4.7 168091 Christchurch SC Sam Acton   1207 34:08   0:28:17 24.0
25 RS Aero 7 2571 Highcliffe SC Sarah Desjonqueres   1068 31:28   0:29:28 25.0
26 Comet Duo 142 D. Holter   1178 35:49   0:30:24 26.0
27 Topper 46982 Christchurch SC Elaine Browett   1358 60:49   0:44:47 27.0
28 Finn 28 Christchurch SC Jack Arnell   1051 DSQ     29.0

R2 - January 6th at after R1

Start: Start 1, Finishes: Place, Wind dir: NW, Ave wind: F2 gusting F3
Rank Class Sail No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Finn 28 Christchurch SC Jack Arnell   1051 40:20 3 0:38:23 1.0
2 Finn 581 Christchurch SC Alex Atkins   1051 40:57 3 0:38:58 2.0
3 Laser 200227 Highcliffe SC James Rusden   1098 43:49 3 0:39:54 3.0
4 Finn 20 Christchurch SC Andy Denison   1051 43:32 3 0:41:25 4.0
5 Finn 635 Christchurch SC Simon Percival   1051 43:52 3 0:41:44 5.0
6 Finn 80 Christchurch SC Ray New   1051 43:58 3 0:41:50 6.0
7 Finn 42 Christchurch SC Richard Phillips   1051 44:38 3 0:42:28 7.0
8 Finn 577 Christchurch SC Roddy Steel   1051 44:43 3 0:42:33 8.0
9 RS Aero 9 1120 Spinnaker SC Jae Jones   1019 43:33 3 0:42:44 9.0
10 Solo 5377 Highcliffe SC Steve Waite   1143 34:12 2 0:44:53 10.0
11 RS 300 393 Christchurch SC Chris Arnell   972 43:46 3 0:45:02 11.0
12 Laser 4.7 204013 Christchurch SC Flynn Atkins   1207 37:17 2 0:46:20 12.0
13 Laser Radial 184297 Mudeford SC Tim Reid   1142 35:24 2 0:46:30 13.0
14 RS Aero 7 1637 Highcliffe SC Lorrian Wells   1068 33:16 2 0:46:43 14.0
15 Mirror S/H 54271 Christchurch SC Keith Barkway   1380 43:15 2 0:47:01 15.0
16 Laser 8 Mudeford SC Alan Dalziel   1098 34:35 2 0:47:15 16.0
17 Laser 4.7 184297 Mudeford SC Ben Reid   1207 38:10 2 0:47:26 17.0
18 Laser Radial 86027 Christchurch SC Jenny Barnes   1142 36:52 2 0:48:25 18.0
19 RS Aero 7 1897 Highcliffe SC Ken Fowler   1068 34:35 2 0:48:34 19.0
20 Laser Radial 207571 Christchurch SC Chester Hendy   1142 38:11 2 0:50:09 20.0
21 RS Aero 7 2100 Lymington Town SC Julie Willis   1068 35:53 2 0:50:24 21.0
22 Laser 4.7 207297 Christchurch SC Clair Von Wingerden   1207 41:29 2 0:51:33 22.0
23 RS Aero 9 1490 Highcliffe SC Graham Platt   1019 35:12 2 0:51:49 23.0
24 Laser 4.7 72235 Christchurch SC Sue Haynes   1207 41:59 2 0:52:10 24.0
25 RS Aero 7 2571 Highcliffe SC Sarah Desjonqueres   1068 38:12 2 0:53:39 25.0
26 Topper 46982 Christchurch SC Elaine Browett   1358 48:41 2 0:53:46 26.0
27 Comet Duo 142 D. Holter   1178 42:24 2 0:53:59 27.0
28 Laser 4.7 168091 Christchurch SC Sam Acton   1207 DNF     29.0

R3 - January 20th at 1030hrs

Start: Start 1, Finishes: Place, Wind dir: NNE, Ave wind: F3 gusting F4
Rank Class Sail No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Finn 80 Christchurch SC Ray New   1051 40:12 3 0:38:15 1.0
2 RS Aero 9 2549 Lymington Town SC Peter Barton   1019 39:18 3 0:38:34 2.0
3 RS Aero 9 2427 Burgfield SC Nigel Rolfe   1019 39:23 3 0:38:39 3.0
4 Finn 581 Christchurch SC Alex Atkins   1051 40:39 3 0:38:41 4.5
4 RS Aero 9 2647 Mudeford SC Tim Reid   1019 39:25 3 0:38:41 4.5
6 Laser 200227 Highcliffe SC James Rusden   1098 42:39 3 0:38:51 6.0
7 RS Aero 7 2318 Lymington Town SC Karl Thorne   1068 42:05 3 0:39:24 7.0
8 RS Aero 9 2502 Burgfield SC Peter Chaplin   1019 40:55 3 0:40:09 8.0
9 RS Aero 9 1336 Lymington Town SC Joe Gallivan   1019 41:17 3 0:40:31 9.0
10 Finn 722 Keyhaven SC Simon Moss   1051 42:40 3 0:40:36 10.0
11 Laser 156427 Mudeford SC Tom Reid   1098 44:36 3 0:40:37 11.0
12 Finn 34 Christchurch SC Peter Blick   1051 43:08 3 0:41:02 12.0
13 RS 300 393 Christchurch SC Chris Arnell   972 40:08 3 0:41:17 13.0
14 Finn 577 Christchurch SC Roddy Steel   1051 43:29 3 0:41:22 14.0
15 RS Aero 9 2114 Lee-on-Solent SC Fernando Gamboa   1019 42:17 3 0:41:30 15.0
16 RS Aero 9 2369 Lymington Town SC Tom Ehler   1019 42:23 3 0:41:36 16.0
17 Laser 4.7 184297 Mudeford SC Ben Reid   1207 33:54 2 0:42:08 17.0
18 RS Aero 7 2571 Highcliffe SC Sarah Desjonqueres   1068 45:44 3 0:42:49 18.0
19 Laser Radial 207571 Christchurch SC Chester Hendy   1142 33:02 2 0:43:23 19.0
20 RS Aero 7 1897 Highcliffe SC Ken Fowler   1068 46:42 3 0:43:44 20.0
21 Laser Radial 86027 Christchurch SC Jenny Barnes   1142 33:20 2 0:43:47 21.0
22 RS Aero 9 1490 Highcliffe SC Graham Platt   1019 44:49 3 0:43:59 22.0
23 RS Aero 9 2223 Stokes Bay SC Mark Fox   1019 44:50 3 0:44:00 23.0
24 Laser 4.7 168091 Christchurch SC Sam Acton   1207 35:53 2 0:44:36 24.0
25 Solo 4231 Christchurch SC Gareth James   1143 34:20 2 0:45:03 25.0
26 Topper 46982 Christchurch SC Elaine Browett   1358 40:57 2 0:45:14 26.0
27 OK 741 Christchurch SC Ela Miller   1104 33:31 2 0:45:32 27.0
28 Solo 3539 Christchurch SC Nick Woolley   1143 34:55 2 0:45:49 28.0
29 Solo 5377 Highcliffe SC Steve Waite   1143 DSQ     37.0
29 Finn 42 Christchurch SC Richard Phillips   1051 DSQ     37.0
29 Finn 20 Christchurch SC Andy Denison   1051 DSQ     37.0
29 Laser 4.7 204013 Christchurch SC Flynn Atkins   1207 DSQ     37.0
29 Mirror S/H 54271 Christchurch SC Keith Barkway   1380 DSQ 2   37.0
29 Finn 28 Christchurch SC Jack Arnell   1051 DSQ     37.0
29 RS Aero 9 2368 Lymington Town SC Nev Herbert   1019 DSQ     37.0
29 Laser 208853 Christchurch SC Jack Acton   1098 DSQ     37.0

R4 - January 20th at after R3

Start: Start 1, Finishes: Place, Wind dir: NE becoming N, Ave wind: F3 gusting F4
Rank Class Sail No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Aero 9 2427 Burgfield SC Nigel Rolfe   1019 23:58 2 0:23:31 1.0
2 RS Aero 9 2549 Lymington Town SC Peter Barton   1019 24:09 2 0:23:42 2.0
3 RS Aero 9 2368 Lymington Town SC Nev Herbert   1019 25:14 2 0:24:46 3.0
4 RS Aero 9 2502 Burgfield SC Peter Chaplin   1019 25:16 2 0:24:48 4.0
5 RS Aero 9 2647 Mudeford SC Tim Reid   1019 25:39 2 0:25:10 5.0
6 Laser 200227 Highcliffe SC James Rusden   1098 27:55 2 0:25:26 6.0
7 RS 300 393 Christchurch SC Chris Arnell   972 25:09 2 0:25:52 7.0
8 RS Aero 9 2114 Lee-on-Solent SC Fernando Gamboa   1019 26:40 2 0:26:10 8.0
9 Finn 80 Christchurch SC Ray New   1051 27:33 2 0:26:13 9.0
10 RS Aero 9 1336 Lymington Town SC Joe Gallivan   1019 27:04 2 0:26:34 10.0
11 Finn 42 Christchurch SC Richard Phillips   1051 28:00 2 0:26:38 11.0
12 RS Aero 7 2318 Lymington Town SC Karl Thorne   1068 28:59 2 0:27:08 12.0
13 Solo 5377 Highcliffe SC Steve Waite   1143 31:16 2 0:27:21 13.0
14 Finn 722 Keyhaven SC Simon Moss   1051 28:47 2 0:27:23 14.0
15 Finn 577 Christchurch SC Roddy Steel   1051 29:04 2 0:27:39 15.0
16 RS Aero 7 1897 Highcliffe SC Ken Fowler   1068 29:44 2 0:27:50 16.0
17 Laser 156427 Mudeford SC Tom Reid   1098 30:48 2 0:28:03 17.0
18 Finn 581 Christchurch SC Alex Atkins   1051 30:08 2 0:28:40 18.0
19 Laser 4.7 204013 Christchurch SC Flynn Atkins   1207 17:35 1 0:29:08 19.0
20 RS Aero 9 1490 Highcliffe SC Graham Platt   1019 29:58 2 0:29:24 20.0
21 RS Aero 9 2369 Lymington Town SC Tom Ehler   1019 29:59 2 0:29:25 21.0
22 Laser 4.7 184297 Mudeford SC Ben Reid   1207 17:53 1 0:29:38 22.0
23 RS Aero 7 2571 Highcliffe SC Sarah Desjonqueres   1068 32:03 2 0:30:01 23.0
24 Solo 4231 Christchurch SC Gareth James   1143 17:10 1 0:30:02 24.0
25 Laser 4.7 168091 Christchurch SC Sam Acton   1207 18:11 1 0:30:08 25.0
26 Laser Radial 207571 Christchurch SC Chester Hendy   1142 17:13 1 0:30:09 26.0
27 Finn 34 Christchurch SC Peter Blick   1051 32:08 2 0:30:34 27.0
28 Mirror S/H 54271 Christchurch SC Keith Barkway   1380 21:33 1 0:31:14 28.0
29 RS Aero 9 2223 Stokes Bay SC Mark Fox   1019 32:51 2 0:32:14 29.0
30 OK 741 Christchurch SC Ela Miller   1104 35:44 2 0:32:22 30.0
31 Topper 46982 Christchurch SC Elaine Browett   1358 22:23 1 0:32:58 31.0
32 Laser Radial 86027 Christchurch SC Jenny Barnes   1142 19:06 1 0:33:27 32.0



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com